A mai rohanó világban szinte senkinek sincs ideje rendszeres testmozgásra az egészséges életmód eléréséhez. Pedig apró ám tudatos lépésekkel hihetetlenül sokat tehetünk önmagunkért. A hosszú, boldog és egészségesen eltöltött élet ősi vágya ott lapul minden egészségesen gondolkozó emberben. Az első és legfontosabb s talán legnehezebb lépés maga a döntés meghozatala: Igen, mától elkezdem! Jó hír, hogy minimális testmozgás is elegendő, ahhoz hogy önjutalmazó reflexünk beinduljon. A kitartó munka (ami élvezetes is lehet!) pedig meghozza gyümölcsét: általa testi-lelki kiegyensúlyozottság költözik a mindennapjainkba. Minden nappal és lépéssel közelebb kerüljünk az egészséges életmódhoz.
Szomorú tény: Magyarország az egészséges életmódot élő országok listáján sereghajtó Európában. Ebből következik számos kóros állapot például a magas szív- és érrendszeri betegségek valamint a cukorbetegség. A legtöbb embernek nincs ideje egészségesen élni, pedig csak bizonyos dolgokra kellene odafigyelni. Lényeges szempont, hogy nem csak magunkért vagyunk felelősek, ha nem figyelünk oda, gyermekeinknek akaratlanul is egészségtelen mintát adunk tovább, akik ezeket a szokásokat viszik majd tovább a saját családjukba.
Mit értünk egészségmegőrzés alatt? Egy aktív folyamatot, melynek során az egészséges egyén képes nagyobb kontrollt gyakorolni a saját szervezete felett, általa kedvezőbbé tenni környezetét, szokásait.
A pozitív egészségfogalom szerint a passzív betegség elszenvedése helyett a megelőzésen van a hangsúly. Ez azt jelenti, hogy erősíteni kell az egészséget jó irányba befolyásoló hatásokat. Ha pedig elérjük, azzal a élet többi területére is pozitívan hatunk. Csak pár példa:
- jó közérzet
- harmónia
- magabiztosság
- munkakedv
- kreativitás
- életöröm
- értékes kapcsolatok
- empátia
- problémaviselés
- alkalmazkodás
- terhelhetőség
A belső motiváció megtalálása egy külön feladat, nélküle nem sokáig jutunk. Mindezek előtt próbáljunk magunkban megfogalmazni egy konkrét és nem túl távoli célt. Ha ez megvan, fogjunk egy papírt és írjuk le. („Fogadom magamnak, hogy végigcsinálok egy 5 napos, 1 hetes vagy hónapos kihívást. Dátum aláírás„). Még hatásosabb, ha rögtön a naptárunkba jegyezzük fel. Az ilyen szándéknyilatkozatnak már önmagában hatalmas hajtóereje van és beindít bizonyos tudatalatti folyamatokat. Tegyük meg ezt a bátor lépést önmagunkért!